Kök Çakra

RENK : Kırmızı
YETENEK : Kabullenme
ÇAKRA ALGILAMASI: Dokunma, hareket ve varlık, kinestetik,
BİLGİNİN YAPISI : Bedeninizdeki kinestetik his: denge, titreşim, tüylerin diken diken olması, enerji akışı, fiziksel acı ya da zevk alma hisleri.
MEDİTASYON PRATİĞİ: Yürüme, meditasyon, dokunma, derin gevşeme
GÖLGE DUYGU(LAR): Kızma, gücenme ,kendini ve başkalarını yargılama,eleştirme ,öfke,acı, kin
ELEMENT: Yer ( toprak )
TAŞLAR/MİNERALLER: Yakut, lâl taşı, kan taşı, red jasper, siyah turmalin, obsidiyen, smoky quartz.


YERİ: Boşaltım organlarının bulunduğu apış arasında, omurganın en altında, bağırsakların ve anüsün birleştiği güç merkezinde bulunur. Alışkanlıkların, yaşamımızı sürdürmek için otomatik davranış ve derin içgüdüsel, kalıplaşmış hareketlerimizin vatanıdır. Burası zekamızı, konumumuzu ya da yaşımızı hiç önemsemeden hepimizde derinlemesine yer etmiş olan bilinçsiz merkezimizdir.


Etkilenen organlar: Cinsel Organlar, kan, kemik, hücreler vb.Etkilenen salgı bezi: Böbreküstü bezleri (adrenalin)Fiziksel rahatsızlıklar: Diz ve bacak sorunları, sırt ve bel ağrıları, varis, siyatik, hemoroid, obesite, anoreksi, kanser, kabızlık, ishal, mezenkimal tümörler, testis veya rahim sorunları, halsizlik, bağışıklık sistemi bozukluklarıPsikolojik rahatsızlıklar: Ölüm korkusu, terk edilmek, küçük düşürülmek, incitilmek ve yakınlık korkusu, kibir, kendine güven ve irade eksikliği, bencillik, öfke, kincilik, cinsel çekingenlik

YETERSİZ ENERJİSİ OLAN KÖK ÇAKRA : belirsizlik duygusu , yaşamı yük olarak duyumsama , kendini bu dünyaya ait olarak hissetmeme , ne yerdeyim ne gökteyim duygusu , direnç yoksunluğu , cimrilik , aşırı hükmetme duygusu , aşırı temkinli davranışlar olarak kendini göstermektedir.    Bu kapalı veya bloke edildiğinde fiziksel canlılığı sağlayan şeyler de engellenmiş olur ve kişi fiziksel dünyada var olma isteğini yitirir. Fiziksek aktiviteden kaçar, enerjisi düşüktür ve kendini “hasta” hisseder.Birinci çakrası sağlıklı olan bireyler bedenleriyle ve cinsellikleriyle iletişim halindedirler. Kendileri için iyi olan gıda, barınak ve seks part­nerlerini, verdikleri kararın doğruluğundan emin olarak seçebi­lirler. Sağlıklı birinci çakrası olan insanların sağlam bir duruşla­rı, güçlü yürüyüşleri vardır ve nerede oldukları, arabalarını ne­rede bıraktıkları, anahtarlarının ve enerjilerinin nerede olduğu konusunda sağlam fikirlere sahiptirler.    Bu insanlar kendilerini odaklanmış, güçlü ve önlerine çıkabilecek her sağlık sorunu ile baş edebilecek yeterlilikte hissederler. Hastalık onlar için, bedenleri eski ve istenmeyen enerjiyi te­mizleyene kadar geçirecekleri bir süreçten ibarettir.   

Gerçekten kabul etmek için, kendi insan doğamızla barış yapmamız gerekir. Eğer kendimizi kendi bedenimizde desteklenmiş, kök salmış ve rahat hissetmezsek, bu çakranın gölge duygusu olan kızgınlıkla dolarız.    Öfke duyduğumuz kişi ile aramızda ortak herhangi bir nokta olduğunu iddia ettiğimiz sürece onu kabullenmemiz olanaksız olacaktır. Eğer bunun yerine, diğer kişinin ne hissettiğini hayal etmeyi denersek, öfke ve kızgınlığın demir zincirlerinin gevşemeye başladığını hissederiz.    Sevecenlik duymadan yaşamak kişinin için için yanmayı kabullenmesi demektir. Zehir, bedeninizin her hücresine sızar ve genellikle kanser gibi feci bir sonuca neden olur.    Kendinizi sevin, hayatınızı sevin ve geçmişi bırakın.

Geçmişin acıları size sadece acı verir. Kendinize zarar vermek zorunda değilsiniz.    Kabullenme, hayatınızı değiştirmek için uygulayacağınız reçetenin bir unsurudur.    Eğer gününüze kabullenme ve minnetle başlarsanız Buda, Muhammet, İsa, Dalay Lama, Rahibe Teresa gibi her olağanüstü insan gibi, her şeyi kabullenme yeteneğine sahip olanlarla aynı yolu izlersiniz.    Hiç bir şey sadece iyi ya da kötü değildir: düşünce onu iyi ya da kötü yapar.    Derin düşünün, iyi düşünün. Büyük düşündüğünüzde büyük olursunuz.