Solar Çakra

“Mücevherler şehri” anlamına gelen Manipura da denilir. Hükmetme, benmerkezci duygular ve kendi kendine eş koşmayla ilgilidir.

Akli ve zihinsel süreçler duygusal hayatın düzenleyicileridir. Solar pleksusu adı da verilen bu çakra kalp ile cinsellik arasında bir blok görevi görür. Yaşamımızdaki kavramsallaşmayı, hayal gücümüzü sağlayan ve tamamlayan bir itici güçtür. Bir şeylere inanıp onu yapma kararlılığını gösterme gücünü burada buluruz.

RENK: SarıTAŞLARI: sitrin, turkuvaz, malakittir.

YETENEK: KararlılıkGÖLGE DUYGULAR: Öfke, açgözlülük, hırs

ELEMENT: AteşYERİ:

Göbek deliğinin üstünde Etkilenen organlar: Dalak, karaciğer, safra kesesi, sinir sistemi, pankreas Etkilenen salgı bezi: PankreasFiziksel rahatsızlıklar: Dalak, karaciğer, pankreas sorunları, ülser, kolon ve bağırsak sorunları, kolit, safra taşları, hepatit, kramplar, hipoglisemiPsikolojik rahatsızlıklar: Aşırı hassasiyet, kabul edilmeme korkusu, kendini beğenmişlik, özseverlik, mükemmelliyetçilik, tatminsizlik, kızgınlık, aşağılık kompleksi,olayları hazmetmemekPsikolojik işlevi: Büyük zevk ve coşku, ruhsal bilgelik, yaşamın evrenselliğinin şuuruna varma, evrende olduğunu bilme. .Güneş sinir ağı ve böbreküstü bezleri, karaciğer, bedendeki tüm sindirim sistemini kapsar. Adrenalin bezleriyle ilişkilidir.HEDEF MERKEZ GÖBEKTİR.Meditasyon pratiğinde zihnin tek noktalılığı sağlanmalıdır. Ana rahminde göbek kordonu yoluyla besleniriz, doğduktan sonra da güçlü bir enerji merkezi olmaya devam eder. Etkin duruma gelince kendimizi daha canlı ve güçlü hissetmemizi sağlar.

3. Çakra ateş elementi tarafından yönetildiği için mum alevinin ucunun rengi olan sarı(1 ve 2. çakranın devamında kırmızı-turuncu=sarı) varoluşumuzun içinde yanan bir alevi oluşturmaktadır.3. Çakra üzerinde çalışmalar size anı ve sonsuzluğu deneyimleme becerisi kazandırır. Sigarayı bırakmak veya rejim yapmak isteyen bir kişinin 3. çakra enerjisini uyarması ve bu enerjiyi hayatına daha fazla sokması yararlıdır. Çünkü bu çakranın, insanın eylemleri üzerinde denetimi vardır ve göbek deliğindeki ateşin, tüm alışkanlıkları, davranış tarzlarını yakıp kül etmek ve bunlardan arınma için kullanılabilmektedir.İlk 3 çakra tıpkı bir ağacın kökleri ya da bir binanın temeli gibidir, enerji bedenimizin olduğu kadar fiziksel bedenimizin de temelini oluştururlar.

Göbek çakrasının ilginç işlevi de aslında kalp çakrasının görevi olan solunumdaki rolüdür. Akciğerler kalp merkezinde olsalar da diyafram, akciğerlerin altında olan kaslar göbek bölgesinde yer almaktadır. Akciğerlerinizden nefes almayı bırakıp karnınızdan nefes almaya başlayın. Çünkü nefes alış-verişinizin uzunluğu ve derinliği sizin ruhunuzun karşınızdaki insan üzerindeki etkisini belirleyecektir.

Başlangıç için aşağıdaki egzersizi kendinizi zorlamadan yapın. Ayakta dik durun, kalın, sert kapaklı bir kitabı karnınıza, göbek deliğinize bastırırcasına açık olarak tutun. Nefes alırken karnınız kitabı ileri doğru itsin. Nefesinizi verirken karnınız boşalacak ve sırtınıza doğru kitabı içeri itin. Bu egzersizi günde 3 dakika yapabilirsiniz, daha sonra da farklı tekniklerle birleştirebilirsiniz. Nefesle kararlılık yeteneğinin ilgisi: nefes alış-verişinizde kararlı olursanız her konuda kararlı olursunuz. Önemli bir iş için hareket etmeden önce ne yaparız?…

Önce derin bir nefes alıp sonra harekete geçeriz.3. Çakranın diğer duygusu da öfkedir. Çok öfkeli birisi için “çok aksi” veya “safra ile dolu” gibi tabirler kullanırız. Safra, öd. Çakradaki karaciğerin ürettiği bir maddedir. Kızdığımızda sinirden karnımıza ağrı girer veya midemiz bulanır. Annemizin kalıplaşmış pek çok bedensel ve duygusal alışkanlığı ana rahmindeyken bize geçer. Bu arada onun nefes alış-verişini de doğduktan sonra taklit ederiz.

Öfkenin bedende kendini ilk gösterdiği yer karaciğerdir. Karaciğer endokrin bezidir ve kanımızdaki zehirleri atmak için iyi bir filtredir. Siroz, alkol veya uyuşturucudan olduğu gibi hissettiğiniz abartılı acı ve öfkeden de oluşur. İş stresi nedeniyle karaciğerin kötü çalışması sonucu hepatit oluşabileceği gibi.

BASTIRILMIŞ ÖFKE KENDİNİ HASTALIK OLARAK DIŞA VURUR.3. Çakrada bulunan adrenalin bezleri “öfke-stres döngüsü” dediğimiz süreçte büyük rol oynar. Bedende “savaş ya da kaç” karşısında tepki vermek için adrenalin ve kortizon salgılayan bu bezlerdir. İnsandaki her yeteneğin diğerleri üzerinde tıpkı bir domino taşı gibi etkisi vardır. Eğer azminizden küçük düzeyde bile onurlandırmaya başlarsanız, hayatınızda gelişme ve iyileşme olduğunu göreceksiniz.

KARARLILIK, KURTULUŞUNUZ OLABİLİR.